تنخواه دولت برای سومین سال متوالی

تنخواه دولت برای سومین سال متوالی
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۵۶
مرجع : خبرگزاری فارس
دولت امسال هم بودجه را با ۸۴ روز تأخیر تسلیم مجلس کرد، امّا این بار خودش پا پیش گذاشت و همراه با بودجه سالانه، بودجه سه دوازدهم را به مجلس داد تا بیش از این دست به دامن پارلمان نشود!
تنخواه دولت برای سومین سال متوالی

به گزارش افکارنیوز، دولت چهارشنبه هفته گذشته نهم اسفندماه لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ کل‌کشور و همچنین لایحه بودجه سه دوازدهم را برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

در لایحه بودجه سه دوازدهمی تقدیمی دولت آمده است: به دولت اجازه داده می‌شود در چارچوب قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۵/۱۰/۱۳۸۹ و قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور، در سه ماهه اول سال ۱۳۹۲ درآمدها و سایر منابع عمومی و اختصاصی را وصول و به خزانه واریز کند و اعتبارات هزینه‌های و تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و اختصاصی از آن محل را در چارچوب احکام و جداول قانون بودجه سال ۱۳۹۱ تا مبلغ ۴۵۰ هزار میلیارد ریال دریافت و پرداخت نماید، مشروط بر اینکه اعتبارات هزینه‌ای بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش نیابد.

 بر این اساس دولت خواستار دریافت اعتبار ۴۵ هزار میلیارد تومانی به منظور دریافت و پرداخت در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد شده است.

امسال سومین سال متوالی است به دلیل ارائه با تأخیر لوایح بودجه سنواتی، برای ماه‌های ابتدایی سال آینده، به دولت تنخواه داده می‌شود تا مجلس در فرصتی که سال آینده به بررسی بودجه سنواتی می‌پردازد، قوه مجریه در دخل و خرجش دچار مشکل نشود.

اساساً از آغاز دولت دهم، قوه مجریه تنها در اولین سال فعالیت‌اش، لایحه بودجه سالانه را به موقع تقدیم خانه ملت کرد و در سه سال اخیر، قوه مقننه برای دو ماه ابتدایی سال یعنی فروردین و اردیبهشت، تنخواه مصوب کرد.

خانه ملتی‌ها پس از آنکه دولت بودجه سال ۱۳۹۰ را با تأخیر تقدیم پارلمان کرد، تنخواه ۱۵ هزار میلیارد تومانی برای ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۹۰ به تصویب رساندند.

همچنین وکلای ملت باز هم به دلیل ارائه دیرهنگام بودجه ۱۳۹۱، تنخواه ۲۲ هزار میلیارد تومانی به دولت برای دریافت و برداشت در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۱ دادند.

بر پایه این گزارش، دولت امسال هم بودجه را با ۸۴ روز تأخیر تسلیم مجلس کرد، امّا این بار خودش پا پیش گذاشت و همراه با بودجه سالانه، بودجه سه دوازدهم را به مجلس داد تا بیش از این دست به دامن پارلمان نشود.

مجلس در سال ۹۰ که ارائه تنخواه ۱۵ هزار میلیارد تومانی برای دو ماه ابتدایی سال به دولت را مصوب کرد، به طور میانگین برای هر ماه اعتبار ۷.۵ هزار میلیارد تومانی داده است.

همچنین بهارستان‌نشینان به طور متوسط برای دو ماه اول سال جاری تنخواه ۱۱ هزار میلیارد تومانی به دولت ارائه دادند.

امسال هم که قوه مجریه درخواست تنخواه ۴۵ هزار میلیارد تومانی برای سال ۹۲ ارائه کرده، با توجه به اینکه این رقم برای سه ماه ابتدایی سال آینده است، با در نظر گرفتن میزان نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها و نیز میزان تنخواه افزایش یافته در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۲ که ۳.۵ هزار میلیارد تومان بوده است، به نظر می‌رسد رقم قابل قبولی باشد.

اما غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز گذشته در نشستی خبری اعلام کرده بود که رقم پیشنهادی دولت در لایحه سه دوازدهم بالاست و ۴۵ هزار میلیارد تومان باید به ۳۵ هزار میلیارد تومان کاهش یابد.

باید منتظر ماند و دید که بالاخره مجلس با رقم درخواستی دولت موافقت می‌کند یا اینکه طبق معمول لایحه ارائه شده را دستخوش تغییرات گسترده‌ای خواهد کرد.

/ 0 نظر / 19 بازدید