رشد 83 درصدی بیماری‌های روانی در تهران

 

عدم ثبات اقتصادی و حوادث پس از انتخابات، آرامش جامعه را به هم می‌زند

 رشد 83 درصدی بیماری‌های روانی در تهران

 ?? تا ?? میلیون تومان، قیمت داروی سرطان و MS

 

 شیوع اضطراب در تهران بیش‌از میانگین کشوری است و افزایش مصرف داروهای ضد اضطراب زنگ خطر را به صدا درآورده است. استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سومین همایش سلامت روان و رسانه در مورد شناخت و اهمیت اختلالات روان، گفت: اگر هر یک از این موارد دچار مشکل شود سلامت روانی و جسمی به یک اختلال تبدیل می‌شود. به گزارش فارس احمدعلی نوربالا افزود: از 10 بیماری معلولیت‌زا 5 عدد آن مربوط به بیماری‌های روانی است که افسردگی بیش از بقیه موارد بر آن تأثیرگذار است. نوربالا وجود فقر را باعث افزایش اختلالات روانی اعلام کرد و تکرار این چرخه را خطرناک دانست و گفت: اجتناب بیماران روانپزشکی از مراجعه به پزشکان باعث معلولیت فردی و خانوادگی می‌شود به طوری که 70 درصد افرادی که به پزشک مراجعه نکرده‌اند به دلیل انگ اجتماعی بوده است. وی ادامه داد: در هر جامعه‌ای اگر هیجان، خشم و اندوه افزایش یابد سلامت روانی جامعه با مشکل مواجه می‌شود و این در حالی است که انگ‌زدایی بیماری ایدز بیش از اختلالات روانی موفق بوده‌ایم.

 

نوربالا گفت: در تهران اضطراب نسبت به میانگین کشوری بیشتر بوده است و اختلال افسردگی نسبت به میانگین کشوری کمتر بوده است. انجام چنین تحقیقاتی هر 5 سال یکبار باید انجام می‌شد که متأسفانه انجام نگرفته است. وی با مقایسه‌ای در سال 78 و 90 گفت: در سال 78 شیوع علایم جسمی‌سازی10.3 و در سال 90 این آمار 34.99 درصد بوده است. و اضطراب از 23.1 به 36.61 درصد در سال 90 رسیده است همچنین افسردگی از 18.4 به 35.69 افزایش یافته و بد کار کردن از 21.5 به 26.48 در سال 90 افزایش یافته است.

 

نوربالا گفت: در طول 12 سال شهر تهران با 7/83 درصد رشد کلی بیماری‌های روانی مواجه بوده و سالانه 2/5درصد رشد داشته است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد شیوع اختلالات روانی در سال 90 گفت: دو تحقیق در این باره انجام شده که افراد 15 تا 64 سال را 6/23 درصد عنوان کرده و در تحقیق دیگر افراد 18 سال به بالا را 17.1 درصد توصیف کرده است. بنابراین با توجه به این تحقیقات در 10 سال گذشته 38 درصد شیوع اختلالات روانی رشد داشته است. نوربالا اضطراب در جامعه ایرانی را در سال 77 قابل تأمل با سایر مناطق و در سال 88 از کشورهای منطقه بالاتر دانست و گفت: طی سال‌های 86 تا 88 مصرف داروهای ضداضطراب بسیار افزایش یافته است که این زنگ خطر قابل توجهی است.

 

وی میزان بار کلی اختلالات روانی و رفتاری در ایران را 14 درصد دانست در حالی که سهم بودجه سلامت روان 3 درصد است. نوربالا از شیوع نسبتاً بالای هیجان، غم، اندوه و اضطراب در جامعه خبر داد و گفت: هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست عدم رضایتمندی، احساس بی‌عدالتی ذهنی، بی‌اخلاقی و ... می‌تواند از عوامل افزایش این اختلالات باشد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: هر نوع سیاست و برنامه‌ای که به تنش و اضطراب در جامعه بینجامد مانند عدم ثبات اقتصادی ناشی از تحریم و هدفمندی یارانه‌ها یا حوادث پس از انتخابات آرامش جامعه را به هم می‌زند و مسائلی مانند ترافیک، آلودگی هوا، جمعیت بالای تهران بر این علایم تأثیرگذار هستند.

 

جدیدترین آمار شیوع اختلالات روانی

 

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت جدیدترین تحقیقات انجام شده در حوزه اختلالات روانپزشکی و آمار شیوع این بیماریها را در کشور اعلام کرد. عباسعلی ناصحی در حاشیه سومین همایش سلامت روان و رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: طبق آخرین تحقیقات انجام شده در سال 89 و 90 حدود 23.6 درصد افراد 15 تا 64 سال کشور که 12 میلیون نفر می‌شوند دچار اختلالات روانی هستند.

 

وی ادامه داد: بار بیماری‌های روانی طبق گزارش سال 84، 14 درصد و بار سوءمصرف مواد در افراد 15 تا 64 ساله که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شده 2.65 درصد است که همین آمار از سوی وزارت بهداشت یک میلیون و 500 هزار نفر برآورد شده است. وی نسبت بیماران روانپزشکی را که برای دریافت خدمات به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند 44 درصد بیماران دانست و گفت: 56 درصد از بیماران هیچ گونه خدماتی دریافت نمی‌کنند.

 

10 تا 20 میلیون تومان، قیمت داروی سرطان و MS

 

رئیس انجمن اقتصاد داروی ایران گفت: قیمت داروی ضدسرطان «هرستپین» که با ارز آزاد هم وارد می‌شود به هر آمپول 4 میلیون تومان رسیده و برای بیماری که باید 4 بار در ماه تزریق کند. ماهانه 16 میلیون تومان هزینه دارد. قیمت برخی داروهای ام‌اس هم به هر دارو 11میلیون تومان رسیده است. مهدی محمدزاده افزود: مقوله دارو در کشور یک حساسیت ویژه دارد و در تمام جوامع از جمله ایران دارو یکی از کالاهای پر مصرف، اساسی و استراتژیک است. اگر چه 96 درصد داروهای مصرفی مردم در داخل تولید می‌شود اما حدود 50 درصد مواد اولیه دارویی صنعت داروی کشور از خارج وارد می‌شود. مهدی زاده گفت:‌ ایرادی که هم اکنون به سیستم دارویی کشور وارد است این است که یا ارز مرجع دارویی را کم اختصاص می‌دهند یا دیر اختصاص می‌دهند. دارو با کالاهای دیگر فرق می‌کند چون جایگزین ندارد اگر یک ماه یک ماده غذایی وارد نشود و در کشور نباشد مردم شکم خود را با یک غذای دیگر سیر می‌کنند و اتفاقی نمی‌افتد. وی افزود: اما اگر ارز مرجع دارویی را که عمدتاً برای واردات مواد اولیه و واردات داروهای گرانقیمت ضد سرطان و صد‌ بیمارهای خاص هزینه می‌شود ندهیم، به محض اینکه 10 روز کمبود ایجاد شود، سر و صدای آن بلند می‌شود. وی ادامه داد: وقتی دارو گران می‌شود و اختلاف بین ارز مرجع و ارز آزاد زیاد است، اگر فردی دارویی را از خارج وارد کند باید قیمت دارو را بین 3 تا 4 برابر قیمت قبلی در بازار بفروشد. به عنوان مثال داروی ضد سرطان هرسپتین یک آمپول و دوز 150 میلی گرمی آن اگر با ارز مرجع وارد شود، قیمتش یک میلیون تومان است و در شرایط فعلی که برخی این دارو را با ارز آزاد وارد می‌کنند، با قیمت 3.5 تا 4 میلیون تومان به فروش می‌رسد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیمار سرطانی باید ماهانه 4 بار آن هم به مدت 6 ماه این دارو را تزریق کند و به این ترتیب باید ماهانه حدود 16 میلیون تومان برای این دارو هزینه کند و قطعاً هزینه‌های درمانی دیگری دارد و تا 20 میلیون تومان باید در ماه باید برای درمانش هزینه کند. وی ادامه داد: هزینه یک داروی ام اس مانند آونکس و تایسبری نیز بین 10 تا 11 میلیون تومان شده است واقعاً پرداخت این هزینه‌ها در توان بیماران نیست. دولت باید این داروها را با ارز مرجع و تازه آن را هم با یارانه و قیمت حمایت شده در اختیار بیماران قرار دهد زیرا اکثر بیماران حتی توان پرداخت این داروها را با نرخ مرجع نیز ندارند. مهدی زاده گفت: پرداخت سالانه 2.7 میلیارد دلار ارز دارویی برای دولت رقمی نیست. دولت باید این اعتبار را برای بیماران کنار بگذارد و به موقع تخصیص دهند زیرا حتی اگر یک ماه دارو کمبود داشته باشد اگر ماه بعد 10 برابر هم ارز دارو بدهند جبران نمی‌شود زیرا تعدادی از بیماران در همان یک ماه می‌میرند. وی افزود: یک بیمار مبتلا به دیابت به انسولین نیاز دارد و اگر انسولین در بازار نباشد بیمار می‌میرد، شوخی ندارد و این وظیفه حاکمیت است که در این زمینه احساس مسئولیت کند و وظیفه خود را انجام دهد.

عناوین مطالب منتشر شده سایت سیاسی

» مصاحبه جدید و خواندنی غلامحسین کرباسچی :: چهارشنبه ۱۶ اسفند ،۱۳٩۱
» کاهش قیمت دلار تا 3 هزار تومان :: دوشنبه ۱۴ اسفند ،۱۳٩۱
» پیشنهاد بی سابقه آمریکا به ایران؟! :: یکشنبه ۱۳ اسفند ،۱۳٩۱
» واکنش سایت میرحسین موسوی به تسلیت احمدی نژاد به رهنورد :: یکشنبه ۱۳ اسفند ،۱۳٩۱
» شورای نگهبان غلامحسین الهام را تایید صلاحیت می کند؟ :: شنبه ۱٢ اسفند ،۱۳٩۱
» فساد این دولت بسیار بیشتر از قبلی ها است :: شنبه ۱٢ اسفند ،۱۳٩۱
» «نقد دولت‌ها» در مناظره زیباکلام و ترقی :: شنبه ۱٢ اسفند ،۱۳٩۱

/ 0 نظر / 7 بازدید