بابک زنجانی در تور تحریم‌های آمریکا

 

بابک زنجانی در تور تحریم‌های آمریکا گرفتار شد

نام بابک زنجانی که پیش‌تر در فهرست تحریم‌ها اتحادیه اروپا قرار گرفته بود، با ماجرایی گره خورده است که محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران، بهمن سال گذشته در مجلس علیه برادران لاریجانی کلید زد.

 

 • نزاع داخلی و اعتراف علنی تاجر و‌میلیارد ایرانی را در تور تحریم‌های جدید آمریکا گرفتار کرد؛ تاجری که با ارتباطات گسترده داخلی و نزدیکی بیش از اندازه به برخی مسئولان دولتی توانسته بود شبکه‌ای اقتصادی با گردش مالی باور نکردنی راه‌اندازی کند و تا حدودی تحریم‌های غرب علیه ایران را دور بزند. فهرست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌روز شد و بلند بالا‌تر با اضافه شدن نام بابک زنجانی، تاجر ایرانی، برخی شرکت‌ها و بانک‌های خارجی.
  نام بابک زنجانی که پیش‌تر در فهرست تحریم‌ها اتحادیه اروپا قرار گرفته بود، با ماجرایی گره خورده است که محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران، بهمن سال گذشته در مجلس علیه برادران لاریجانی کلید زد.
  رییس‌جمهوری ایران در جلسه علنی مجلس که برای استیضاح حسین شیخ‌الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برگزار شد و اصولگرایان از آن به عنوان «یکشنبه سیاه» یاد کردند، با پخش فیلم مکالمه میان فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی، برادران لاریجانی را به سوءاستفاده از قدرت در فعالیت‌های اقتصادی متهم کرد. براساس این فیلم که مخفیانه از گفت‌وگوی خصوصی سعید مرتضوی، رییس سازمان تامین اجتماعی و فاضل لاریجانی ضبط شده بود، لاریجانی ظاهرا از مرتضوی می‌خواهد واسطه همکاری با یکی از نزدیکانش، یعنی بابک زنجانی، را فراهم کند.
  براساس اتهامی که بر پایه آن فیلم متوجه فاضل لاریجانی شد او قصد داشته در ازای دریافت پول و امکانات مالی، از نفوذ و اعتبار برادران خود در رأس قوه‌قضاییه و قوه‌مقننه استفاده کند تا فعالیت‌های اقتصادی بابک زنجانی تسهیل شود.
  بابک زنجانی با نام کامل «بابک مرتضی زنجانی» تاجری ایرانی است که ۲۱ اسفند ۱۳۴۹ در تهران متولد شد. به ادعای خودش مدیریت بیش از ۶۰ شرکت از جمله شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم و شرکت‌هایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان و همچنین «اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی»
  (FIB- First Islamic Investment Bank) در مالزی را برعهده دارد؛ بانکی که در کنار نام زنجانی و برخی دیگر از شرکت‌های بین‌المللی او، به اتهام دور‌زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شد.
  اما این نخستین باری نیست که بابک زنجانی طعم تحریم را می‌چشد. او در دسامبر ۲۰۱۲ (آذر ماه سال ۹۱) توسط اتحادیه اروپا به‌دلیل آنچه «کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران» خوانده شد، در فهرست تحریم قرار گرفت. هر چند خود او آن زمان در مصاحبه با رویترز ورود به این فهرست را اشتباه خواند و گفت کاری خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده و نفت را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین‌المللی فروخته است. زنجانی در روزهای پایانی سال ۹۱ در گفت‌وگو با تلویزیون فارسی بی‌بی سی در تاجیکستان، هم بر این موضوع تاکید کرد.
  زنجانی در این گفت‌وگو اعلام کرده بود که پس از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا تصمیم می‌گیرد بخشی از سرمایه خود در خارج کشور، معادل ۵‌میلیارد و ۲۰۰‌میلیون دلار را با خرید حدود ۱۱۷ شرکت سازمان تامین اجتماعی، به ایران منتقل کند؛ رقمی که به گفته خبرنگار بی‌بی سی معادل تولید ناخالص تاجیکستان است. با این حال او مدعی است که قوانین تحریم‌ها علیه ایران را کاملا رعایت کرده است، چراکه او نقشی در تجارت نفت تحریم شده ایران نداشته و تنها اقدام به فروش مازوت به برخی کشورهای که هنوز معاف از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران هستند و امکان تجارت با ایران را دارند، همچون چین، هند، کره‌جنوبی و…،کرده است.
  با این حال گردش مالی باور‌نکردنی تجارت‌های بابک زنجانی سبب شد در نهایت او در فهرست تحریم‌های ایالات متحده آمریکا با اتهام تلاش برای دور زدن تحریم‌های مالی و پولشویی قرار گیرد. خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای، بابک زنجانی را به همراه یک بانک در مالزی و شبکه‌ای از شرکت‌های خارجی وابسته به زنجانی تحریم کرد.
  دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، با اعلام این خبر، ایران را به توسل به تمهیدات مجرمانه برای دور زدن تحریم‌ها و پولشویی برای جابه‌جایی نفت و پول خود متهم کرد. کوهن مدعی شد: «ما در خنثی کردن تلاش‌های ایران از طریق بابک زنجانی یا دیمیتری کامبیس یا هر شریک دیگری در آینده، برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی و سوءاستفاده از نظام مالی جهانی بی‌رحمانه اقدام خواهیم کرد.» یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت: «زنجانی و شبکه بین‌المللی شرکت‌ها و بانک‌هایش مسئول اختفای معاملاتی به ارزش‌میلیاردها دلار هستند که از جانب رژیم ایران انجام داده‌اند.
  او از شرکت‌هایی مانند ‌ای‌اس‌او در مالزی استفاده کرده تا‌میلیون‌ها بشکه نفت ایران را خریداری و به بازار عرضه کند. او همچنین از جانب ایران با اتکا به نهادهای مالی خود‌میلیاردها دلار مبادله ارزی انجام داده است.» شرکت‌های تحریم شده مرتبط با بابک زنجانی عبارتند از کنت‌کسمتیک در ترکیه، بانک سرمایه‌گذاری کنت در تاجیکستان، موسسه مالی اس‌سی‌تی در دوبی و شرکت نفتی‌ای اس او در مالزی. شرکت‌ای اس او نیز به ارائه خدمات فنی و مالی به شرکت ملی نفت ایران متهم شده است.
  شرکت نفتی نیکو، مرتبط با شرکت ملی نفت ایران نیز در فهرست شرکت‌های تحریم شده به وسیله وزارت دارایی آمریکا قرار دارد. این شرکت پیش‌تر نیز به وسیله دولت آمریکا تحریم شده بود.
 • روزنامه بهار

 

 

 

 

تاجر ایرانی تحریم شده از سوی اروپا: دوست دارم ببینم چگونه می خواهند اتهاماتشان را ثابت کنند


بابک زنجانی، تاجر ایرانی که اتحادیه اروپا روز شنبه او را تحریم کرد، تاکید کرد که عقیده دارد این اتحادیه با اطلاعات اشتباه «گمراه» شده است.

 

تاجر ایرانی تحریم شده از سوی اروپا: دوست دارم ببینم چگونه می خواهند اتهاماتشان را ثابت کنند

تاجر ایرانی که اتحادیه اروپا روز شنبه او را تحریم کرد، تاکید کرد که عقیده دارد این اتحادیه با اطلاعات اشتباه «گمراه» شده است. بابک زنجانی روز یکشنبه 3 دی (23 دسامبر) طی مصاحبه ای با رویترز در دفتر کارش در آسمانخراشی واقع در دبی به این خبرگزاری گفته است که تصمیم اتحادیه اروپا «یک اشتباه» بوده است. وی گفته است برخلاف آنچه در بیانیه اتحادیه آمده نه بانکی که به نام First Islamic Bank در مالزی دارد، و نه بیش از ۶۰ شرکت دیگر او، هیچگونه خلافی مرتکب نشده اند. بر اساس تحریم های جدید، که در ماه اکتبر مورد موافقت اتحادیه اروپا قرار گرفت، زنجانی مشمول «ضوابطی محدود کننده» شده است که شرکت های اتحادیه اروپا را از معامله با شرکت ها و یا افراد درگیر در ارتباط با ایران منع می کند. ممنوعیت در نقل و انتقال های مالی، منع فروش تجهیزات حمل و نقل و فولاد به ایران، و نیز منع واردات گاز طبیعی از ایران بخشی از تحریم هاست. متن کامل این تحریم ها روز گذشته روی سایت ایران هسته ای منتشر شد. در تحریم های جدید مصوب اتحادیه اروپا از زنجانی به عنوان «یک تسهیل کننده کلیدی در معاملات نفتی ایران و انتقال پول های نفتی به ایران» نام برده شده است، و بانک او ( First Islamic Bank ) متهم است که وسیله ای برای انتقال پرداخت های نفتی بوده است. زنجانی در این باره گفته است: «ماهیت پیچیده معاملات شرکت های من، که با مبالغی کلانی سروکار دارند، ممکن است مقامات اتحادیه اروپا را گمراه کرده باشد». وی ادامه می دهد: «من گذرنامه ایرانی دارم و مبالغ کلانی پول برای شرکت هایم در نقاط مختلف جهان می فرستم. ممکن است آنها خیال کرده باشند که ما درگیر توطئه، و یا کاری سری هستیم». زنجانی می گوید ۶۴ یا ۶۵ شرکت در گروه عملیاتی او هستند که بخش هایی نظیر لوازم آرایشی، مواد غذائی، نفت و هواپیمائی را دربر می گیرند. وب سایت گروه Sorinet او حاوی دستکم اسامی دوازده شرکت است که بیشترشان در امارات متحده عربی، و تعدادی نیز در ترکیه قرار دارند. وی تکذیب می کند شرکت نفتی اش به نام International Safe Oil ، که روز شنبه در فهرست شرکت های مشمول تحریم قرار گرفت، معامله ای با صنعت نفت ایران داشته است. زنجانی گفته است: «دلم می خواهدبه من نشان دهند چگونه برای ایران کار می کردم. به عنوان مثال می گویند ما با صنعت نفت ایران ارتباط داریم . گرچه من صاحب یک شرکت نفتی هستم ، اما این شرکت هیچگونه ارتباطی با ایران ندارد. ما در عراق کار می کنیم». وی اضافه کرده: "«من یک ایرانی هستم. اگر درخواست کمک کرده بودند ممکن بود کمک می کردم، اما هیچگاه چنین درخواستی نکرده اند. من فقط تجارت شخصی ام را انجام می دهم». وی می گوید تا به حال از مشتریانش بابت نام برده شدن از او در فهرست تحریم ها واکنشی منفی ندیده است. حقوقدانان عقیده دارند ورود بابک زنجانی به یک منازعه حقوق ی علیه اتحادیه اروپا برای ایت اتحادیه و منبع تامین کننده اطلاعات آن علیه ایران –که ظاهرا اسراییل بوده- گران تمام خواهد شد. اتحادیه اروپا ماه گذشته ناچار شد طی یک منازعه حقوقی بانک سینا را از فهرست تحریم های خود خارج کند.

 

/ 0 نظر / 15 بازدید