گزارش رجانیوز در مورد خاتمی

 

اعتماد به نفس عجیب خاتمی
خاتمی آماده حضور در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است. این گزاره، چیزی است که در روزهای اخیر به طور پشت پرده و دهان به دهان میان فعالان سیاسی وابسته به طیف اصلاحات می‌چرخد و اگرچه در ظاهر و در رسانه‌های این جریان خبری از پرداختن به این ماجرا نیست، به نظر می‌رسد هر روز بر میزان پررنگ شدن این احتمال افزوده می‌شود؛ احتمالی که تا چندی پیش غیرممکن بود اما اکنون یه یک احتمال جدی تبدیل شده است و حتی سایت اینترنتی ضد انقلاب و لندن نشین هم تبلیغات خود را برای آن شروع کرده‌اند.
به گزارش رجانیوز، اصل حضور سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری، مساله خاص و عجیبی نیست و حتی به دلیل مواضع او در دوران هشت سال ریاست جمهوری و همچنین حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، نگرانی خاصی هم از این بابت وجود ندارد؛ چرا که تجریه نشان داده مردم ایران خیلی وقت است که از خاتمی و یاران خاتمی عبور کرده‌اند و عدم صداقت او و تیم همراهش در بیان نظراتشان و عمل به خلاف آن‌ها، آنان را از چشم مردم انداخته است. 
 
پیش از این و در انتخابات مجلس هشتم نیز لیست «یاران خاتمی» در شهر تهران، حتی نتوانست یک نفر از کاندیداهای خود را وارد مجلس کند و این مساله آنقدر آشکار بود که مرتضی حاجی رئیس سابق ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان تهران در ۲۶ فروردین ماه ۸۷ و در آستانه دور دوم انتخابات مجلس هشتم در خبری که سایت نوروز منتشر نمود، درباره حذف لوگوی خاتمی از عنوان ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان گفت: «به استنباط من دلیل اصلی این تغییر این است که هم خود کاندیدا‌ها و هم اصلاح‌طلبان ترجیح داده‌اند که لزومی ندارد این هزینه به نام آقای خاتمی انجام شود و گفته شود که از نام آقای خاتمی هم خرج کردید اما نتیجه‌ای به دست نیاوردید» و همه این‌ها در حالی بود که خاتمی در سال ۸۵ نیز از لیست اصلاح طلبان در شورای شهر حمایت کرده بود که در آن برهه نیز تنها ۳ نفر از ۱۵ نفر توانستند از سوی مردم جواز حضور در شورای شهر تهران را کسب کنند. 
 
شاید از همین رو بود که وقتی در آستانه انتخابات ۸۸ خاتمی عزم میدان کرد تا خود داعیه‏دار فتنه‏گران باشد، یاران او به اصلی‏‌ترین و جدی‏‌ترین منتقدان حضورش تبدیل شدند.‌‌ همان کسانی که سال‏‌ها پیش در حلقه آئین گرد او حلقه می‌‏زدند و او را شمع محفل خود می‌‏دانستند این بار به میدان آمدند تا بگویند که اگر نظر ما را می‌‏خواهید خاتمی مرد این میدان نیست. 
 
 
بسیاری از تحلیلگران معتقدند انصراف خاتمی در سال ۸۸ و کاندیداتوری میرحسین موسوی به جای وی تنها یک علت داشت و آن هم اطمینان خاتمی از تکرار نشدن رای دوم خرداد ۷۶ به وی، به عبارت دیگر خاتمی حتی جرات ریسک کردن در آن برهه را هم نداشت چرا که دوست نداشت اسطوره رای ۲۰ میلیونی‌اش شکسته شود؛ چنانکه نشانه‌های این موضوع در سفرهای دوره‌ای او به جنوب کشور در آستانه انتخابات ۸۸ و خصوصا عدم استقبال از وی در خوزستان و بوشهر نمایان شد. موضوعی که اعتراض خاتمی به اطرافیان را نیز به دنبال داشت و زمینه را برای انصراف وی از کاندیداتوری فراهم کرد. 
 
اما موضوعی که اساسا در این زمینه مطرح است، اعتماد به نفس خاتمی برای حضور در عرصه انتخابات بدون ملاحظه این سوابق و نقش آفرینی غیرقابل چشم پوشی در فتنه 88 است. فارغ از اینکه خاتمی تایید صلاحیت می‌شود یا خیر و حتی این مساله که اساسا امکان رای آوری برای او وجود دارد یا نه، مساله‌ای که باید مورد توجه بگیرد، پا گذاشتن بر تمام مواضع و سخنرانی‌هایی است که او از سال ۸۸ به این طرف بیان کرده و صراحتا با همراهی و هم داستانی با آشوبگران و براندازان، جمهوری اسلامی را به تقلب در انتخابات، برخورد خشن با اعتراضات مدنی و بسیاری دیگر از کلیدواژه‌هایی که صراحتا از سوی دستگاه‌های امنیتی و اندیشکده‌های آمریکایی و اسرائیلی تدارک دیده می‌شد، متهم کرده است. 
 
خاتمی در حالی در تدارک جمع و جور کردن عبای شکلاتی خود و تکاندن آن به منظور حضور در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و به عبارتی دیگر، صحنه سیاسی ایران است که نه تنها هنوز از مواضع حمایت آمیز خود از جریان برانداز ابراز برائت نکرده، بلکه در سخنرانی‌های متعدد، سعی کرده تا فتنه بزرگ و خطرناک ۸۸ را به یک درگیری سیاسی و اختلاف سلیقه حزبی و گروهی تقلیل دهد. 
 
از سوی دیگر، خاتمی باید راهی برای اقناع حامیان خود که از میان فتنه‌گران بودند نیز پیدا کند؛ چرا که او و یارانش تا دیروز از «تقلب در انتخابات» سخن می‌گفتند و نظام را متهم به «دزدیدن آرای مردم» می‌کردند؛ پس چگونه است که اکنون به طور ناگهانی به این جمع‌بندی رسیده‌اند که انتخابات در جمهوری اسلامی ایران کاملا آزاد و رقابتی است و بر مبنای همین تحلیل، آماده حضور در یک رقابت سنگین انتخاباتی و سیاسی می‌شوند؟ آیا در چهار سال گذشته، عقب‌نشینی از سوی مسئولان کشور صورت گرفته یا این اصلاح‌طلبان و در راس آن‌ها، «سید خندان» است که پس از مشاهده استواری کشور در برابر فتنه و حمایت تام و تمام مردم کشور از حاکمیت، پا پس کشیده‌اند و سعی در به فراموشی سپردن نظرات و سخنرانی‌های سابق خود هستند؟ پس در این میان تکلیف «رای‌های دزدیده شده» که مورد ادعای اصلاح‌طلبان بود و به همین بهانه، زمینه برای هشت ماه اردوکشی خیابانی فراهم شد و جان تعدادی از هموطنان و جوانان کشور از دست رفت، چه می‌شود؟ 
 

 

عناوین مطالب منتشر شده سیاسی 30A30

» نماد انتخاباتی بنده سبز است :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٧
» تنها نماینده مجرد مجلس کیست؟ :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» حضور خاتمی در انتخابات قطعی شد :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۳
» خاتمی نظرش را درباره کاندیداتوری گفت :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٢
» خاتمی نظرش را درباره کاندیداتوری گفت :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٢
» خاتمی نظرش را درباره کاندیداتوری گفت :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٢
» فتوشاپ ناشیانه برای اقدام جنجالی احمدی نژاد + خبر تکمیلی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» درباره عکس منتشر شده از احمدی‌ن‍ژاد و مادر چاوز :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» بوسه "بنی صدر" بر دستان امام :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» عکس احمدی نژاد و مادر چاوز از کجا آمده ؟ :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» قالیباف: دوران بگم بگم گذشته است :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» کره شمالی: آمریکا را با بمب هسته ای هدف قرار میدهیم ! :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» توضیح معاون احمدی‌نژاد درمورد عـکس جنجالی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» هاشمی موافق کاندیداتوری خاتمی است :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» کرباسچی: حجاریان مدافع کاندیداتوری هاشمی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» بانوی اول افغانستان (عکس) :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» زنده‌باد بهار با درخت اضافه!43 :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۸
» صادق زیباکلام :از ادبیات احمدی نژاد برای مرحوم چاوز شگفت‌زده شدم :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۸
» سکه های خود را بفروشیم یا نفروشیم؟ :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۸
» تنخواه دولت برای سومین سال متوالی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» دختران و نوه‌های امام این روزها چه می‌کنند؟ :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» تکلیف خاتمی در انتخابات مشخص شد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» رشد 83 درصدی بیماری‌های روانی در تهران :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» مصاحبه جدید و خواندنی غلامحسین کرباسچی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کاهش قیمت دلار تا 3 هزار تومان :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» پیشنهاد بی سابقه آمریکا به ایران؟! :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۳
» واکنش سایت میرحسین موسوی به تسلیت احمدی نژاد به رهنورد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۳
» شورای نگهبان غلامحسین الهام را تایید صلاحیت می کند؟ :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٢
» فساد این دولت بسیار بیشتر از قبلی ها است :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٢
» «نقد دولت‌ها» در مناظره زیباکلام و ترقی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٢

 

 

/ 0 نظر / 16 بازدید